Solve Average Practice Questions with Answers in Quantitive Aptitude Section for Sarkari Exams. Here you can easily understand and expert the in averages subject. We added from beginners to advanced level Average Problems with Solutions.
Q31. A company’s total revenue over 12 months was $480,000. If the average monthly revenue for the first 8 months was $35,000, what was the average revenue for the remaining 4 months?
Correct Answer:
$50,000
Explanation: Total revenue for the first 8 months = 35,000 x 8 = 280,000.
Revenue for the last 4 months = 4,80,000 - 280,000 = 200, 000.
Average = 200,000/4 = 50,000.
Q32. The average of 7 numbers is 42. If one number is excluded, the average becomes 45. What is the excluded number?
Correct Answer:
24
Explanation: Total sum of 7 numbers = 42 x 7 = 294.
Total sum of 6 numbers = 45 x 6 = 270.
Excluded number = 294-270=24.
Q33. The average score of a batsman in 20 innings is 35 runs. If his highest score is excluded, the average falls to 32. Find his highest score.
Correct Answer:
95
Explanation: Total Score = 20 x 35 = 700.
Total score excluding the higher = 19 x 32 = 608.
highest score = 700-608=92.
Q34. A man covers three parts of a journey with speeds of 30 km/h, 40 km/h, and 60 km/h. If the distances covered in each part are equal, what is his average speed?
Correct Answer:
40 km/h
Explanation: Let the distance for each part be x.
Time = x/30+x/40+x/60.
Total Distance = 3x.
Average Speed = 3x/(Total time) = $\fac{3x}{\fac{x}{30}+\fac{x}{40}+\fac{x}{60}} = 42 Km/h.
Q35. The average of 8 numbers is 40. If the average of the first 4 numbers is 35, what is the average of the last 4 numbers?
Correct Answer:
45
Explanation: Total of 8 numbers = 40 × 8 = 320.
Total of first 4 numbers = 35 × 4 = 140.
Total of last 4 numbers = 320 - 140 = 180.
Average of last 4 numbers = 180 / 4 = 45.
Q36. The average of a set of 20 numbers is 45. If each number is increased by 5, what will be the new average?
Correct Answer:
50
Explanation: Increasing each number by 5 increases the sum by 20 × 5 = 100
New average = (Old sum + Increase) / Count = (45 × 20 + 100) / 20 = 50.
Q37. The average age of 40 students in a class is 16 years. If the age of the teacher is included, the average rises to 17 years. Find the teacher’s age.
Correct Answer:
60
Explanation: Total age of 40 students = 40 × 16 = 640.
Total age with teacher = 41 × 17 = 697.
Teacher’s age = 697 - 640 = 57.
Q38. The average of five consecutive multiples of 3 is 27. What is the largest number?
Correct Answer:
33
Explanation: Let the multiples be x-6, x-3, x, x+3, x+6.
Average = 27 => Sum = 27 x 5 = 135.
Largest number = x +6 = 33.
Q39. The average weight of 10 students is 60 kg. A teacher weighing 100 kg joins the group, increasing the average weight by 5 kg. What is the new average weight of the group?
Correct Answer:
66 kg
Explanation: Total weight of 10 students = 60 × 10 = 600 kg.
Total weight of the group = (600 + 100) = 700 kg.
New average = 700 / 11 ≈ 66 kg.
Q40. The average of 100 numbers is 50. If the largest number is removed, the average drops to 49. What is the value of the largest number?
Correct Answer:
149
Explanation: Total sum of 100 numbers = 100 × 50 = 5000.
Total sum of 99 numbers = 99 × 49 = 4851.
Largest number = 5000 - 4851 = 149.
Q41. The average of 5 distinct prime numbers is 13. What is the largest number?
Correct Answer:
19
Explanation: Sum = 13 × 5 = 65.
The smallest primes are 2, 3, 5, 7. Remaining prime = 65 - (2 + 3 + 5 + 7) = 19.
Q42. The average marks of a class of 50 students is 60. If 5 students leave the class and the average rises to 62, find the average marks of the students who left.
Correct Answer:
48
Explanation: Total marks before = 50 × 60 = 3000.
Total marks after = 45 × 62 = 2790.
Marks of the 5 students who left = 3000 - 2790 = 210.
Average = 210 / 5 = 48.
Q43. The average score of a batsman for 30 innings is 50. How many runs must he score in his next innings to raise his average to 51?
Correct Answer:
91
Explanation: Total runs after 30 innings = 50 × 30 = 1500.
To make the average 51 after 31 innings, total runs = 51 × 31 = 1581.
Required score = 1581 - 1500 = 91.
Q44. The average weight of 15 boys in a class is 60 kg. If 5 boys leave and the average of the remaining becomes 58 kg, find the total weight of the boys who left.
Correct Answer:
160 kg
Explanation: Total weight of 15 boys = 60 × 15 = 900 kg.
Total weight of remaining 10 boys = 58 × 10 = 580 kg.
Weight of boys who left = 900 - 580 = 320 kg.
Q45. The average age of 40 students is 15 years. When the age of the teacher is included, the average rises by 1 year. Find the age of the teacher.
Correct Answer:
50
Explanation: Total age of students = 15 × 40 = 600.
Total age including teacher = 16 × 41 = 656.
Teacher’s age = 656 - 600 = 55.