Solve Average Practice Questions with Answers in Quantitive Aptitude Section for Sarkari Exams. Here you can easily understand and expert the in averages subject. We added from beginners to advanced level Average Problems with Solutions.
Q46. The average score of a team in 7 matches is 280. If they scored 350 runs in the last match, what was their average for the first 6 matches?
Correct Answer:
275
Explanation: Total runs for 7 matches = 280 × 7 = 1960.
Runs in the first 6 matches = 1960 - 350 = 1610.
Average for the first 6 matches = 1610 / 6 = 275.
Q47. The average temperature over 4 days is 28°C. If the temperatures for the first three days are 27°C, 29°C, and 30°C, what is the temperature on the fourth day?
Correct Answer:
27°C
Explanation: Total temperature = Average × Days = 28 × 4 = 112°C.
Fourth-day temperature = Total - Sum of first three days = 112 - (27 + 29 + 30) = 27°C.
Q48. A cricketer scored 30 runs in his first match and 70 runs in his second match. What should be his score in the third match to make his average 60 runs?
Correct Answer:
90
Explanation: Total score for an average of 60 over 3 matches = 60 × 3 = 180.
Third match score = 180 - (30 + 70) = 90.
Q49. If the average of 15 numbers is 30, and one of the numbers is 45, what is the average of the remaining 14 numbers?
Correct Answer:
29
Explanation: Total sum = 15 × 30 = 450.
Removing 45, new total = 450 - 45 = 405.
New average = 405 / 14 ≈ 29.
Q50. The average marks of 20 students in a class is 50. After removing the highest and lowest marks, the average becomes 48. If the highest and lowest marks differ by 40, what is their sum?
Correct Answer:
100
Explanation: Total marks = 20 × 50 = 1000.
Total marks of remaining 18 students = 18 × 48 = 864.
Sum of highest and lowest = 1000 - 864 = 136.
Q51. The average age of a family of 5 members is 30 years. If a child of 5 years is added to the family, what will be the new average age?
Correct Answer:
28
Explanation: Total age = 30 × 5 = 150.
Adding the child: Total age = 150 + 5 = 155.
New average = 155 / 6 = 28.
Q52. The average of 8 consecutive numbers is 18. What is the largest number?
Correct Answer:
22
Explanation: Middle pair of consecutive numbers = 18 ± 0.5.
Numbers are 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22.
Largest = 22.
Q53. If the average of 4, 8, and 12 is doubled, what is the result?
Correct Answer:
16
Explanation: Original average = (4 + 8 + 12) / 3 = 24 / 3 = 8.
Doubled average = 8 × 2 = 16.
Q54. The average of 6 numbers is 4. If one of the numbers is doubled, what is the new average?
Correct Answer:
4.33
Explanation: Total sum = 4 × 6 = 24.
Doubling a number adds one more value equal to itself.
New total = 24 + original number = 24 + 4 = 28.
New average = 28 / 6 ≈ 4.33.
Q55. If the average of x, y, and z is 25, and x = 30, y = 20, what is z?
Correct Answer:
25
Explanation: Average = (x + y + z) / 3.
25 = (30 + 20 + z) / 3
75 = 50 + z
z = 25.
Q56. The average marks in mathematics of 30 students is 70. The average marks of 10 students in the same class is 65, and the average marks of another 10 students is 75. What is the average marks of the remaining 10 students?
Correct Answer:
70
Explanation: Total marks = 70 × 30 = 2100.
Marks of first 10 students = 65 × 10 = 650.
Marks of second 10 students = 75 × 10 = 750.
Marks of remaining 10 = 2100 - (650 + 750) = 700.
Average = 700 / 10 = 70.
Q57. The average of 50 numbers is 38. If two numbers, 45 and 55, are excluded, what is the new average?
Correct Answer:
37.4
Explanation: Total sum = 38 × 50 = 1900.
Excluded sum = 45 + 55 = 100.
New total sum = 1900 - 100 = 1800.
New average = 1800 / 48 = 37.4.
Q58. A shopkeeper sold items at an average price of $15 each. If he sold 10 items at $20 each and 5 items at $10 each, what was the average price of all items?
Correct Answer:
$15
Explanation: Total revenue = (10 × 20) + (5 × 10) = $200 + $50 = $250.
Total items = 10 + 5 = 15.
Average price = Total revenue / Total items = $250 / 15 = $15.
Q59. The average age of a group of 5 students is 18 years. If the teacher, aged 30, is included, what is the new average?
Correct Answer:
20
Explanation: Total age of students = 18 × 5 = 90.
Total age including teacher = 90 + 30 = 120.
New average = 120 / 6 = 20.
Q60. The average salary of 20 employees in a company is $35,000. If the manager’s salary is included, the average increases to $37,000. What is the manager’s salary?
Correct Answer:
$100,000
Explanation: Total salary of 20 employees = $35,000 × 20 = $700,000.
Total salary of 21 people = $37,000 × 21 = $777,000.
Manager’s salary = $777,000 - $700,000 = $100,000.